RUBY: první prémiové dělostřelectvo osmé úrovně
RUBY testuje první prémiové samohybné dělo
První sovětské prémiové samohybné dělostřelecké vozidlo (SPG) 8. úrovně, ABM-152, postoupilo do počáteční fáze testování.
Vlastnosti:
• Nízkoprofilová silueta
• Plně otočná věž
Posádka (5):
• Velitel (radista)
• Střelec
• Řidič
• Nabíječ
• Nabíječ
Historický kontext:
V poválečném období se vývoj samohybného dělostřelectva v SSSR ubíral několika směry. Kromě tradičních útočných samohybných děl se začalo pracovat i na rychlých „samohybných dělových podvozcích“. Tímto směrem se ubíralo konstrukční bureau UZTM. Konkrétně se plánovalo vyvinout projekt samohybného dělostřeleckého vozidla na základě komponent podvozku Object 430 ve dvou variantách s výzbrojí umístěnou v otočné věži: samohybné dělostřelecké vozidlo vybavené 152mm dělostřeleckou houfnicí a stíhač tanků vyzbrojený 122mm dělem. Podle koncepce inženýrů se oba projekty měly vyznačovat nízkou siluetou, vysokou pohyblivostí a mechanizovaným systémem ukládání munice. Žádný z projektů však nepostoupil dále než do fáze technického návrhu.
Tak co na to říkáte? přivítali byste něco podobného i v EU?




