Z archivu: Maus II
Na úvod
Vítám Vás u dalšího dílu naší série Z archivu. Dnes už upustíme od Američanů a přesuneme se jinam. Tentokrát zamíříme k německým tankům a to rovnou k tomu největšímu a nejobávanějšímu – dnes se totiž podíváme na zoubek obávanému Mausovi a především pak na jeho variantu někdy označovanou jako Maus II.
Z historie
Od Mause k Mausovi II
Maus II byl poprvé zmíněn roku 1943, v době, kdy již byla zahájena výroba klasického Mause. Po americkém bombardování továrny Krupp začátkem srpna 1943 byla výroba Mause zastavena. Zůstalo však rozpracováno 30 trupů v různých fázích dokončení. Výroba byla posléze znovu obnovena, avšak došlo k jejímu zpomalení a byly tak dokončené pouze 2 trupy Mause a pouze 1 věž.
Zůstalo však plno nedodělaných trupů. Kvůli výrobním nepřesnostem však byly tyto trupy odlišné a boční pancéřové pláty byly příliš široké pro standardní šířku železnice v Německu. Tyto podvozky ovšem nebyly seštrotovány, ale vrátily se na výrobní linku k úpravě.
Vedení však nedlouho po tom rozhodlo o zastavení výroby Mause. Jeden z trupů byl nakonec spojen s věží a využit pro testovací účely. Testování však jen potvrdilo ukončení tohoto projektu.
Vzhledem k tomu, že několik vozidel již bylo v různých fázích dokončení a jak Krupp, tak konstruktér Dr. Porsche investovali do projektu Maus spoustu času, peněz a materiálu, tak na jaře 1944 po Hitlerových požadavcích a posouzení v továrně Krupp bylo rozhodnuto, že by výroba mohla být znovu zahájena. Projekt Maus II neměl být pouhou recyklací projektu Maus, ale počítal s nasazením nové věže a změnou podvozku.
Další posouzení v Krupp však ukázalo, že obnova výroby by vyžadovala dalších 200 pracovníků, firma by mohla dodávat pouze 2 vozidla měsíčně, což je jen pětina z 10 měsíčně, což byl původní návrh. Proto nakonec výroba Mause II nezačala.
Projekt Maus II
Když Porsche poprvé viděl věž Mause (tu se zaobleným předkem, kterou máme na Mausovi ve hře) obával se, že by se při zásahu do věže mohly střepiny z rány odrazit směrem do střechy trupu vozidla. Porsche tedy představil řadu návrhů na úpravu této věže (včetně zcela nepraktických nápadů pro pomocné věže a protiletadlová děla). Primární byl však návrh, který počítal s rovným sešikmeným předkem věže.
Nová věž byla významným vylepšením původního Mause, poskytovala lepší balistický tvar, byla snadněji vyrobitelná (už žádné ohýbání ocelového plechu o tloušťce 240 mm, aby se vytvořila přední část) a měla lepší ventilaci, ale aby se vešla na trup, bylo ho potřeba upravit.
Možná vám tato věž nápadně připomíná věž z tanku E100. Jediný praktický rozdíl mezi věží Maus II a věží vybranou pro E100 byl v tom, že pancéřování E100 bylo zmenšeno, aby se snížila hmotnost. Tímto způsobem lze věž E100 vnímat jako „odlehčenou“ verzi věže Maus II. Vizuálně však byly velmi podobné.
Jak už jsem zmiňoval, bylo nutné upravit podvozek. Věž Maus II vyžadovala větší prstenec, což by ji také učinilo stabilnější a vozidlo by bylo méně stísněné. Tato změna tak znamenala, že věže Maus I a Maus II by byly vzájemně nezaměnitelné. Pokud by se nakonec výroba obnovila, dalo se předpokládat, že by vzniklo až 8 provozuschopných Mausů I a 22 Mausů II.
Technické parametry
- Typ: těžký tank
- Rozměry: 10 m dlouhý, 3.7 m široký, 3.65 m vysoký
- Palebná síla:
- 12.8 cm Kw.K. 44 L/55
- 7.5 cm Kw.K. 44 L/24
- 7.92 mm M.G.34 (kulomet)
- Motor: Benz MB 517 V-12 – 1,200 koní
- Váha: 188 tun
- Přepočet koní na tunu: 6,38 hp/t
- Věž: Maus II
- Pancíř vany: zepředu až přes 200mm (nenaklopené)
- Pancíř věže: 220/200/200/60 (zepředu, zboku, zezadu a zeshora)
- Maximální rychlost: 20 km/h
- Posádka: 6 členů – velitel, střeleč, řidič, radista a 2 nabíječi.
Maus II ve hře
Ač je to velice nepravděpodobné, kdyby se Wargaming rozhodl Mause II do hry přidat, pravděpodobně by se stal desítkovým (nejspíše) odměnovým tankem.
Mohl by se tak stát lepší variantou Mause, která by díky lepší věži (ve hře by nejspíše měla parametry podobné věži E100) mohla lépe čelit nepřátelským granátům s vysokou penetrací. Právě tato varinata by tak mohla znovu oprášit Mause a udělat z něj dobrý a konkurenceschopný tank. Zároveň by to bylo lákadlo i pro milovníky historie. Dokážu si představit, že jako nabídka na černém trhu – třeba v kreditové aukci by to byla docela pecka.
Teoretické statistiky by vypadaly takto (dělo je shodné s Mausem I, statistiky by tak byly nejspíše stejné či podobné):
- Poškození: 490/ 490/630 HP
- Průbojnost: 246/ 311/ 65 mm
- Doba přebíjení: 13,30 sekundy
- Rychlost palby: 4,51 ran za minutu
- Poškození za minutu: 2210 HP/min
- Čas zaměření: 2,10 s
- Přesnost: 0,36 m
- Kapacita munice: 68 ks
Já jakožto člověk, co si občas Mause rád zahraje a nevadí mu pomalé tanky, bych tento tank ve hře viděl docela rád. Třeba by se zase Maus stal obávaným nepřítelem 🙂
A co vy? Podělte se o svůj názor dole v komentářích.